HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

Tetřeví Boudy mają długą historię. Pierwotnie na łące tworzącej swoistą enklawę stały trzy drewniane chaty. Zostały wybudowane w XVIII wieku przez ówczesnych niemieckich mieszkańców. Jedna służyła turystom i przyjezdnym, druga była majątkiem prywatnym, natomiast w trzecia służyła jako budynek gospodarczy dla krów, koni i owiec.

Po wysiedleniu osadników niemieckich w 1945 roku chaty stały się miejscem wypoczynku dla pracowników zakładów państwowych. Tetřeví Boudy prowadziła wówczas Pani Svobodová wraz z mężem, którzy pochodzili z miejscowości Dolní Dvůr.

W 1976 roku wyburzono środkową drewnianą chatę, a na jej miejscu rozpoczęto budowę nowoczesnej Tetřeví Boudy ze szkieletem żelbetonowym według projektu Ing. arch. Doležela. Pierwsze dwa budynki - A i B wybudowano w 1980 roku. Budowę kolejnych dwóch zakończono w 1989 roku, a przed sezonem zimowym zostały oficjalne oddane do użytku. Właścicielem i inwestorem budowy była Huta Králův Dvůr (Králodvorské železárny),

która wybudowała obiekty Tetřeví Boudy w celu zapewnienia miejsca do rekreacji dla swych pracowników.

Najwyżej położona Tetřeví Bouda spłonęła w okresie budowy pozostałych chat, natomiast ta położona najniżej została zburzona.

Podczas budowy chat z miejscowości Černý Důl przebiegła budowa gazociągu, który doprowadzono aż do miejscowości Pec pod Sněžkou. W latach 80. cała miejscowość została włączona do sieci gazowniczej.

W 1994-1996 Tetřeví Boudy były zamknięte. Po zamknięciu i upadku Huty Králův Dvůr (Králodvorské železárny) chaty znalazły się w rękach prywatnych. W tym okresie były wykorzystywane głównie przez szkoły i zorganizowane grupy turystów. Hlušec, s.r.o. utrzymywał chaty w stanie umożliwiającym ich eksploatację, budynki jednak powoli niszczały i pustoszały. Na jesieni 2013 roku zostały ponownie zamknięte. W maju 2014 roku Tetřeví Boudy zostały sprzedane firmie Green Garden, s.r.o.

Nowi właściciele po ponownym podłączeniu energii elektrycznej i wody zdali sobie sprawę, że Tetřeví Boudy są niezdatne do zamieszkania, tj. nie ma możliwości przyjmowania w tym miejscu gości. Wszystkie rury instalacji wodnej popękały, a kable instalacji elektrycznej były w opłakanym stanie. Nowi właściciele musieli zdecydować o sukcesywnym remoncie generalnym poszczególnych obiektów.

W roku 2014 przeprowadzono generalny remont obiektu C i kuchni. W roku 2015 wyremontowano obiekt A, system ogrzewania i salę główną w obiekcie B. W roku 2016 wybudowano nową recepcję, bar i przestrzeń bufetową potrzebną do podawania śniadań i kolacji. W roku 2017 przeprowadzono remont obiektu D, gdzie znajdują się dwie prywatne sauny, pokoje dla gości i pracowników. Basen i jacuzzi zostały usunięte z powodów higienicznych. Przeprowadzono również remont generalny wszystkich pokojów - jakość superior.

Obecnie przygotowywany jest projekt nowego centrum wellness z basenem, jacuzzi, sauną parową i zapleczem socjalnym oraz poszerzenie przestrzeni wejściowej wraz z pomieszczeniem do przechowywania nart, a ponadto projekt windy do sutereny i projekt nowego wyjścia do ogrodu. Na miejsce wcześniejszych garaży powstanie przestrzeń do relaksu.

W przyszłości Tetřeví Boudy będą służyły turystom, jak również grupom zorganizowanym, które interesują się rozwojem osobistym w aspekcie umysłu, ducha i ciała.